OPIS DOTYCZY WERSJI EUROPEJSKICH

GOLF C / GOLF

To była podstawowa, najtańsza wersja Golfa MkII, oferowana w salonach od 1983 do 1987 roku. Pod koniec roku 1987, po kolejnym face-liftingu dwójki, wersja C zniknęła z oferty VW. jej miejsce zajęła wersja oznaczona po prostu jako GOLF. Tą wersję można łatwo rozpoznać, ponieważ na tylnym pasie, pod prawą lampą zespoloną widnieje jedynie napis GOLF.

Wersja podstawowa oznacza najczęściej zupełnego "golasa", tak też było w przypadku dwójki. Twarde plastiki deski, cienkie koło dwuramiennej kierownicy, brak kieszeni w bocznych drzwiach, brak konsoli centralnej, brak miejsc do instalacji głośników, praktycznie płaskie przednie fotele, brak wspomagania i prawego lusterka bocznego, kiepska jakość materiałów obiciowych, brak obrotomierza (w tym miejscu znajdował sie zegar), brak listew bocznych - to najważniejsze cechy wyposażenia, a raczej jego braku w tej wersji. Cechą charakterystyczna było to, że do wersji C można było zamówić bardzo ograniczoną ilość dodatków przy zakupie (z wyjątkiem lakieru metalicznego). Dużo lepiej wyposażone były edycje specjalne, dla których modelem bazowym była właśnie wersja C. Oferowana zarówno w wersji dwudrzwiowej jak i czterodrzwiowej, z silnikami benzynowymi od 1,05 do 1,6 litra. W sumie nic ciekawego. W niektórych egzemplarzach bez kierunkowskazów bocznych (dotyczy to także innych wersji) na błotnikach montowano plakietki z herbem miasta Wolfsburg (na czarnym tle) zamiast plakietek z oznaczeniem wersji (C, CL GL, GTD itp.). Nie sa to oznaczenia edycji specjalnej Wolfsburg Edition!! Plakietki edycji Wolfsburg są okrągłe, natomiast te standardowe - prostokątne.

UWAGA! We Francji niektóre partie wersji C oznaczane były symbolem S. Dlaczego? To chyba wiedzą tylko francuscy dealerzy VW....

GOLF C VAN

Wersja Van była kontynuacją udanej i niezwykle popularnej w USA wersji MkI Caddy. Oferowana od 1985 roku była propozycją dla małych firm jako samochód dostawczy. Charakterystyczną cechą był brak tylnej kanapy i tylnych bocznych okien. Ponad 1 m sześcienny przestrzeni bagażowej i ładowność 400 kg to podstawowe parametry "bagażowe" tego mini-vana. Kupujący miał do wyboru jedynie dwie wersje silnikowe: beznynowy silnik 1,3 oraz 1,6 diesel. Na specjalne zamówienie montowano skórzana tapicerkę, ale po co to komu w bagażówce...? Golf MkII Van największa popularnością cieszył się w USA (choć nie powtórzył ogromengo sukcesu MkI Caddy) i w Wielkiej Brytanii - tam tez można jeszcze najczęściej spotkać tę wersję.

 

GOLF CL

Chociaż produkowana od początku, tj. od 1983 roku, dopiero od 1989 roku CL stała się wersją podstawową zastępując tym samym wersję C. W porównaniu do wersji C znajdziemy tutaj nieco lepsze materiały wykończeniowe, lepiej wyprofilowane fotele, grubszą kierownicę, kieszenie w drzwiach bocznych z miejscem na głośniki, na życzenie za dopłatą również wspomaganie kierownicy, obrotomierz, barwione szyby i szyberdach. Oferowana w wersji dwu- i czterodrzwiowej, z silnikami benzynowymi od 1,05 do 1,6 litra, 1,8 Syncro oraz dieslem 1,6. W sumie nieco lepsza od C.

GOLF GL

Wersja GL już mogła się podobać. Lepszej jakości plastiki, miękka i grubsza kierownica, dobrej jakości materiały obiciowe (na życzenie welur), fabryczna instalacja głośnikowa z okablowaniem, obrotomierz, wspomaganie, barwione na zielono szyby, przedni i tylny dolny spojler, a na życzenie za dopłatą szyberdach, elektryczne sterowanie szyb (tylko przód), ABS i przednie halogeny w atrapie (od 1989 roku również w przednim zderzaku, tzw. big bumper), a także komputerek pokładowy oraz klimatyzację. Całkiem przyjemne we wnętrzu auto. Wersje dwu- i czterodrzwiowe oferowane były z silnikami benzynowymi od 1,3 do 1,8 litra oraz dieslem 1,6.

GOLF GL CARAT

CARAT była luksusową wersją GL oferowaną wyłącznie w wersji czterodrzwiowej, z silnikiem 1.8 90KM i pięciobiegową skrzynią 4+E. W porównaniu do standardowej wersji GL, CARAT wyposażony był w centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby w drzwiach przednich oraz boczne lusterka (podgrzewane), skórzane dodatki (kierownica, mieszek lewarka zmiany biegów i dźwigna hamulca ręcznego, komputer pokładowy oraz radio Gamma. Materiał obiciowy tapicerki był lepszej jakości, a tylna kanapa dzielona i składana. W opcji oferowane były również zagłówki przy tylnej kanapie. Wersja CARAT oferowana była w latach 1984-1988, tak przynajmniej podaje Wolfsburg.

GOLF GLX

Wersja GLX (luxury) zastąpiła wersję CARAT wraz z face-liftingiem Golfa, jaki przeprowadzono pod koniec 1988 roku. Podobnie jak CARAT, wersja GLX była oferowana wyłącznie w nadwoziu czterodrzwiowym i z benzynowym silnikiem 1.8 90KM oraz ze skrzynią pięciobiegową. W porównaniu do standardowej wersji GL, wersja GLX wyposażona była w centralny zamek, wspomaganie kierownicy, elektrycznie sterowane szyby w drzwiach przednich oraz boczne lusterka, skórzane dodatki (kierownica, mieszek lewarka zmiany biegów i dźwigni hamulca ręcznego, komputer pokładowy, radio Gamma oraz zderzaki w kolorze nadwozia. Wersja GLX oferowana była w latach 1988-1992.

GOLF GT

Najlepsza (nie licząc oczywiście GTI) wersja dwójki. Kubełkowe, wygodne fotele, bardzo dobrej jakości materiału obiciowe łącznie z welurem, deska rozdzielcza z "miękkiego" plastiku, obrotomierz, wspomaganie, kable instalacji audio z dwoma głośnikami, halogeny w przedniej atrapie, dwukolorowe (biało-czerwone) tylne lampy, alufelgi, spojler nad tylna szybą, zawieszenie obniżone o 10mm - to było w standardzie. Dodatkowo można było zamówić szyberdach, elektryczne szyby i lusterka boczne, halogeny w przednim zderzaku (od 1989 roku) i skórzaną tapicerkę, zagłówki przy tylnych fotelach, regulację wysokości fotela kierowcy klimatyzację, felgi aluminiowe, ABS oraz komputerek MFA. Bardzo ładne i przyjemne w środku autko. Wersje dwu- i czterodrzwiowe były oferowane wyłącznie z benzynowym silnikiem 1,8 90KM. Oferowana równiez w wersji Syncro z napędem na 4 koła i silnikiem 90KM.

GOLF GTD

Oferowana od 1983 roku wyłącznie z turbodoładowanym silnikem 1,6 diesel (opcjonalnie z intercoolerem). Wyposażenie standardowe jak i dodatkowe na zamówienie praktycznie takie samo jak w wersji GT. W sumie bardzo przyjemne autko dla oszczędnych.

GOLF GTI

Następca MkI GTI, trzeba przyznać że bardzo udany. Podstawową zaletą oczywiście był benzynowy silnik 1,8 o mocy 107 lub 112 KM, ale również wyposażenie było całkiem niezłe. Fotele kubełkowe, regulacja wysokości fotela kierowcy, wspomaganie, obrotomierz, komputerek MFI, okablowanie na sześć głośników, atrapa przednia z halogenami, halogeny w przednim zderzaku (od 1989 roku), szerokie boczne listwy wraz z nakładkami na nadkola, obniżone i twardsze zawieszenie, aluminiowe felgi, spojler nad tylną szybą, zawieszenie obniżone o 10mm - to już było w standardzie. Dodatkowo można było zamówić szyberdach, elektryczne szyby i lusterka boczne, fotele kubełkowe RECARO, skórzaną tapicerkę, zagłówki przy tylnych fotelach, klimatyzację oraz ABS. Dostępna była wersja zarówno dwu- jak i czterodrzwiowa. Bardzo przyjemne autko wyróżniające się spośród słabszych wersji.

GOLF GTI 16V

Mocniejsza wersja GTI z silnikami benzynowymi 1,8 o mocy 129KM (z katalizatorem) lub 139 KM (bez katalizatora). Pod koniec 1991 roku była również dostępna w niewielkich ilościach wersja z benzynowym silnikiem 2,0 o mocy 135 KM. Wyposażenie standardowe i dodatkowe identyczne jak w wersji GTI, z zewnątrz odróżnić je można było jedynie po znaczku 16V pod oznaczeniem GTI. Wersja GTI 16V była dostępna w nadwoziu dwu- oraz czterodrzwiowym. Jednym słowem świetne autko dla amatorów szybkiej i dynamicznej jazdy.

UWAGA! We Francji wersja GTI 16V posiadała oznaczenie GTI 16S (S to skrót od francuskiego "soupapes" - zawory).

Natomiast w Stanach Zjednoczonych wersja GTI wyglądała nieco inaczej...... Przede wszystkim inne były reflektory i przednia atrapa (zapożyczone z Jetty, montowane były światła obrysowe w przednich błotnikach, nieco inne były wzory tapicerki a zegary wyskalowane oczywiście w milach. .

Najmocniejsza i najszybsza seryjna wersja MkII z silnikem benzynowym 1,8 i sprężarką G60 o mocy 160KM. Produkowana w latach 1989-1991 była oczywiście również najdroższą seryjną wersją MkII (nie licząc Rallye). Wyposażenie identyczne jak w GTI z trzema wyjątkami: standardowo montowane były aluminiowe, piętnastocalowe felgi BBS (w GTI i GTI 16V czternastocalowe), zawieszenie nieco twardsze, obniżone równiez o 10mm w stosunku do modelu bazowego C, oraz elektrycznie regulowane kubełkowe fotele RECARO. Z zewnątrz od wersji GTI odróżniało te autka małe logo G60 pod plakietką GTI. Mocny, szybki ale drogi przy zakupie i eksploatacji samochód tylko dla zapaleńców z grubszym portfelem. Dostępna była również, niestety w bardzo niewielkich ilościach, wersja syncro z napędem 4x4.

GOLF RALLYE

To najbardziej kultowa wersja MkII. W VW Motorsport w Wolfsburgu skonstruowano silnik 1.8 ze sprężarką mechaniczną G60 (montowany później do Golfa G60, Corrado i Passata). Silnik G60 z uwagi na niewielką pojemność i dużą moc znakomicie nadawał się do samochodów rajdowych i wyścigowych. Ponieważ już wtedy na trasach dominowały samochody napędzane na dwie osie, dla potrzeb VW Motorsport skonstruowano model Golfa 4x4 - Golfa Rallye. Aby uzyskać homologację rajdową N-grupowego auta należało wyprodukować wersję "cywilną" z przeznaczeniem na rynek w ilości min. 5000 sztuk. Niespełna 1500 egzemplarzy Rallye trafiło do różnych oddziałów działu sportowego Volkswagena - VW Motorsport gdzie były profesjonalnie przystosowywane do rajdów i wyścigów. Trzeba szczerze przyznać, że Rallye nie osiągnął żadnych sukcesów w rajdach, ale w wyścigach asfaltowych w swojej klasie przez parę lat spisywał się całkiem nieźle - nawet dzisiaj niektórzy jeszcze ścigają się Rallye (!!) w lokalnych imprezach. Głównym powodem braku sukcesów była niespodziewana zmiana (z dniem 1 stycznia 1989 roku) przepisów dotyczących specyfikacji technicznej samochodów A-grupowych. Podwyższono maksymalną dozwoloną moc auta z silnikiem turbodoładowanym z 235 na 350KM. Po takiej zmianie nie było szans na szybkie stworzenie silnika który z pojemności 1.8 litra uzyskiwałby 350KM i był wystarczająco trwały. Z 235-konnym silnikiem (tyle miała wewrsja rajdowa) Golf Rallye nie miał szans i VW Motorsport oddał pole walkowerem.. :)

GOLF COUNTRY

Jeden z pierwszych na świecie w tej klasie samochód typu MPV (Multi Purpose Vehicle) miał swój debiut na początku 1990 roku. Zawieszenie wzmocniono i podwyższono o 14 cm, silnik zabezpieczono od spodu specjalną płytą (co miało uchronić przed uszkodzeniami podczas jazdy po bezdrożach), dodano orurowanie przodu i dodatkowe halogeny dużej mocy. Napęd 4x4 przeniesiono bez zmian ze znanego już Golfa Syncro. Nie było praktycznie żadnego wyboru jednostki napędowej - stosowano jedynie silnik benzynowy o pojemności 1.8 litra z wtryskiem jednopunktowym o mocy 98KM i katalizatorem. Jedynie w początkowym okresie produkcji niewielka ilość egzemplarzy otrzymała silnik o mocy 90KM, również z katalizatorem. W standardzie był jednak ABS. Samochód został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o rynku amerykańskim. Ponad 80% produkcji wysłano za ocean, dlatego też w Europie jest dosyć rzadko spotykany. Golf Country produkowany był w austriackiej fabryce firmy Steyr-Puch w Graz, która już wcześniej na zlecenie Volkswagena opracowała i produkowała elementy napędu syncro dla modeli Golfa, Passata i Transportera. Łącznie w latach 1990-1992 mury fabryki Stey-Puch opuściło 7735 sztuk Golfa Country, łącznie z edycją specjalną Chromasstattung.
P O W R Ó T